Ogolna 23 października 2019

Rzecznik Praw Dziecka w UK nalega, by „lootboxy” w grach stanowiły hazard

autor: 147.pl

Rzecznik Praw Dziecka w Anglii wezwał rząd Zjednoczonego Królestwa do wprowadzenia surowszych przepisów, które pomogą chronić dzieci podczas gier online. W ostatnim z raportów wykazano, że niektórzy młodzi ludzie wydają setki funtów na zakupy w grze – głównie na “lootboxy”

W grach wideo skrzynka z łupami (zwana także lootboxem) to wirtualny przedmiot, który można wykorzystać, aby otrzymać losowo kolejne wirtualne przedmioty, pozwalające np. na dostosowywania awatara lub postaci gracza, zmianę broni czy zbroi, a także na uzyskanie dodatkowej mocy.

Brytyjski rzecznik rozmawiał z dziećmi w wieku od 10 do 16 lat podczas badania „Gaming the System”, analizując doświadczenia młodych ludzi grających w gry online. W raporcie stwierdzono, że 93% brytyjskich dzieci gra w gry wideo, a niektóre z nich wyraziły obawy dotyczące kontroli wydatków na gry online.

Według rzecznika kwota wydawana przez dzieci na skrzynki z łupami jest różna, ale niektóre z nich wydają ponad 300 funtów w ciągu jednego roku. Rzecznik powiedział, że niektóre dzieci porównywały kupowanie skrzynek z łupami do hazardu, ponieważ nie znają zawartości skrzynki aż do momentu dokonania zakupu. Było to szczególnie widoczne w przypadku meczu piłki nożnej FIFA, w którym gracze mogą kupić promocyjną paczkę w nadziei na ulepszenie swojego zespołu, nie wiedząc, co dostaną w paczce. Młodzież powiedziała, że brak nagrody za niektóre z tych zakupów sprawił, że poczuli się, jakby zmarnowali swoje pieniądze, podczas gdy inni wydali jeszcze więcej pieniędzy w nadziei na znalezienie bardziej popularnych sportowców w innych paczkach.

Rzecznik zaznaczył również, że niektóre dzieci twierdziły, że odczuwają presję ze strony przyjaciół i nieznajomych online, skłaniającą ich do zakupów. Inne dzieci natomiast oceniły, że duży wpływ na gry online i zakup przedmiotów w nich mieli znani Youtuberzy promujący konkretną grę.

Po opublikowaniu raportu uznano, że skoro dzieciom nie wolno uprawiać hazardu w żadnej postaci, to zakupy „skrzynek z łupami” w grach również powinny być zakazane. Rzecznik wezwał do podjęcia pilnych działań w celu wprowadzenia nowej legislacji. Rząd powinien dążyć do ograniczenia roli pieniędzy w grach online poprzez aktualizację obecnych przepisów dotyczących hazardu, aby odzwierciedlić rzeczywistość doświadczeń dzieci związanych z wydawaniem pieniędzy na gry.

Inne sugestie przedstawione przez rzecznika obejmują wezwanie rządu do zmiany definicji gier w sekcji 6 Gambling Act 2005 w celu uregulowania „skrzynek z łupami” jako gier hazardowych. Parlamentarny departament ds. Cyfryzacji, kultury, mediów i sportu złożył podobny wniosek w zeszłym miesiącu. Rząd powinien także przeprowadzić szerszy przegląd obecnej definicji hazardu w ustawie hazardowej, aby upewnić się, że dokładnie odzwierciedla ona nowe formy hazardu, w tym formy występujące w grach online. Rzecznik zasugerował również, że wszystkie gry, w których gracze mogą wydawać pieniądze, powinny zawierać funkcje umożliwiające graczom śledzenie ich historycznych wydatków, a także w takich grach powinny być wprowadzone maksymalne dzienne limity wydatków bez możliwości ich zmiany przez dzieci.

Rzecznik powiedział, że rodzice powinni być bardziej proaktywni, rozmawiając ze swoimi dziećmi na temat sposobów zarabiania na produktach przez firmy produkujące gry i omawiając alternatywy, które pozwolą na uniknięcie zakupów w grach online i rezygnację z nowych usług opartych na subskrypcji, które mają ostatnio pojawiły się na rynku.

W tym miesiącu członkowie Europejskiego Forum Organów Regulacji Gier (GREF) zakończyli całoroczne badanie mikrotransakcji podobnych do hazardu w grach wideo – w omówieniu wyników opowiedzieli się przeciwko konkretnym zaleceniom dotyczącym wprowadzenia środków przeciwko „skrzynkom z łupami”. We wrześniu 2017 r. organy regulujące hazard z 19 krajów, w tym z Malty, Holandii, Danii, Wielkiej Brytanii i Francji, rozpoczęły badanie mikrotransakcji, w tym skrzynek z łupami. Członkowie GREF oświadczyli, że nie uważają, że zalecenie wprowadzenia przepisów dotyczących gier losowych w przypadku skrzynek z łupami przyniesie efekt, ponieważ sposób ich regulacji będzie zależał od definicji hazardu w każdym kraju.

Źródło: igamingbusiness.com