Ogolna 18 maja 2020

Sąd zdecydował. Strona z grami społecznościowymi, może być wpisana do rejestru

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zdecydował, że strona która przekierowuje do gier społecznościowych, może być wpisana do specjalnego rejestru zakazanych domen. Wyrok jest nieprawomocny. 

Bezpłatny portal gier społecznościowych, a gry hazardowe

Jakiś czas temu dwie strony internetowe trafiły do specjalnego rejestru domen zakazanych. Uzasadnienie organów państwowych w tym przypadku było jasne – ww. strony oferowały gry hazardowe, naruszając tym samym ustawę hazardową. Spółka nie zgodziła się jednak z oceną urzędników urzędu skarbowego i zaapelowała, by strony z rejestru wykreślić, ponieważ ich zdaniem nie oferowały gier hazardowych, a bezpłatną rozrywkę poprzez gry społecznościowe, która w Polsce nie jest zakazana. Ostatecznie sprawa trafiła do sądu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę spółki

Spółka, do której należały ww. strony obrała linię obrony, zgodnie z którą użytkownicy portalów mieli co prawda możliwość gry, ale jedynie za wirtualne żetony, które nie miały realnej wartości. Tym samym serwisy zarządzane przez spółkę nie oferowały możliwości realnych wygranych.

Zdaniem Ministerstwa Finansów strony zostały zablokowane zgodnie z prawem, ponieważ umożliwiały możliwość gry na automatach. Czyn ten jest nielegalny, gdy nie posiada się odpowiedniej koncesji, a spółka o której mowa w artykule takowej nie posiadała.

Warszawski sąd przyznał rację Ministerstwu Finansów co uzasadnił tym, że żetony, których używa się w serwisie stanowią wygraną rzeczową w grach hazardowych. Część z nich jest przyznawana darmowo, ale gdy się skończą, użytkownicy mogą je zakupić. Tym samym zdaniem sądu mechanizm gry oraz jej regulamin (napisany w języku polskim – przyp.red) świadczą o tym, że żetony są wygraną w grze. Z kolei brak wygranych gotówkowych nie jest jednoznaczny z tym, że zaprzecza ustawie hazardowej. A fakt, że gry są społecznościowe nie jest równoznaczne z tym, że nie są grami hazardowymi.

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie w tej sprawie nie jest prawomocny.