Ogolna 24 sierpnia 2022

Superbet oraz LV BET z ofertą typera. Co z tematem zgód?

W sierpniu 2020 roku Betclic został oficjalnym sponsorem federacji FAME MMA. Betclic jako jedyny legalny bukmacher w Polsce posiada zgodę od federacji na wykorzystywanie wyników i jednocześnie przygotowuje zakłady na poszczególne wydarzenia. Przed Fame MMA 15, Superbet oraz LV BET przygotowały ofertę na zasadzie typera w modelu free to play, gdzie możemy wskazać rozstrzygnięcia walk. Czy jest to kolejny etap w dyskusji na temat zasadności opłat za wykorzystywanie wyników sportowych? Czy organizacje tzw. freak fightów można określić mianem krajowego organizatora rozgrywek?

Betclic bukmacherem Fame MMA

Pierwsza gala Fame MMA odbyła się 30 czerwca 2018 roku. Już przy premierowym wydarzeniu, federacja nawiązała współpracę z LV BET. Był to jedyny legalny bukmacher w Polsce, który wystawiał kursy na galę Fame MMA. Sytuacja uległa zmianie w sierpniu 2020 roku. Organizacja zakończyła partnerstwo z LV BET, podpisując umowę z bukmacherem Betclic, która obowiązuje do dnia dzisiejszego.

Betclic jako jedyny legalny bukmacher w Polsce posiada zgodę na wykorzystywanie wyników, co jednocześnie oznacza, iż galę Fame MMA można obstawiać jedynie u tego bukmachera.

Superbet oraz LV BET wprowadzają typera

Do tej pory inne podmioty w obawie przed złamaniem przepisów, nie podejmowały prób w kontekście przygotowywania pewnej oferty na Fame MMA w postaci chociażby typera. Sytuacja uległa zmianie przed Fame MMA 15. Superbet w ramach swojej promocji Supergame wystartował z typerem, gdzie gracz ma za zadanie wytypować osiem walk, które odbędą się na Fame MMA 15. W puli nagród znajduje się łącznie 125 tysięcy złotych oraz 2 bilety do Vegas.

Z typerem w ramach gali Fame MMA 15 wystartował także LV BET, gdzie gracz zbiera punkty za wytypowanie rezultatów walk, a na zwycięzcę czekają nagrody. To pierwsze tak odważne przypadki, w których bukmacherzy wprowadzają typera na galę Fame MMA 15. Ewentualny sukces obu firm może sprawić, iż przy kolejnym wydarzeniu, takie propozycje pojawią się również u większej liczby bukmacherów.

Kto jest krajowym organizatorem rozrywek?

W całej branży trwają dyskusje na temat zasadności pobierania opłat za możliwość wykorzystywania wyników sportowych. Wyniki zawsze są ogólnodostępne, a operatorzy bardzo często poprzez dodanie swojej oferty powodują większe zainteresowanie wokół danego wydarzenia. Same przepisy mówią o konieczności uzyskania zgody od krajowego organizatora rozgrywek na wykorzystywanie wyników, ale nigdzie nie ma zapisane, że zgoda musi być udzielona odpłatnie, ani tym bardziej, kto tak naprawdę jest z definicji krajowym organizatorem rozgrywek. Przepisy były tworzone jeszcze w latach ’90, gdzie federacji i organizacji sportowych było nieporównywalnie mniej niż teraz.

Dodaj komentarz