Loterie 4 marca 2020

Systemy lotto – jak grać?

autor: 147.pl
Część graczy korzystających z oferty Lotto wierzy, że gra systemem przyniesie większe wygrane niż zwykłe zakłady. Z jakich systemów korzystają?

Jednym z najłatwiejszych „systemów” jest granie na liczby, które do tej pory wypadały w losowaniach najczęściej. Gracze uważają, że są to liczby bardziej szczęśliwe. Na stronie Lotto, po wybraniu gry, możemy zapoznać się ze statystykami. Po wybraniu dat z przedziału możemy wyświetlić najczęściej wylosowane liczby.

Inni gracze wybierają najrzadziej padające liczby, wierząc, że należy obstawiać te liczby, które ostatnio nie wypadły w losowaniu, dlatego oznacza to większą szansę, że właśnie niedługo wypadną. W statystykach wystarczy wybrać szerszy zakres dat i zobaczyć, które liczby nie wypadły ani razu.

Kolejnym systemem, którym grają gracze, jest np. stały wybór połowy liczb – druga połowa wybierana jest losowo. Niektóre osoby grają na ulubione liczby, inni wybierają na kuponie na przykład datę urodzenia.

Jeżeli mamy zaufanych znajomych, którzy chętnie grają w Lotto, jednym ze sposobów jest stworzenie kuponu grupowego. Jedna osoba wykupuje kupon, pozostali gracze nabywają udziały w tym losie. Koszt wykupienia kuponów będzie znacznie niższy (bo dzielony na większą liczbę osób), ale i wygraną trzeba będzie się podzielić.

Następnym popularnym systemem jest progresja, polegająca na wydawaniu większej kwoty na każdy kolejny kupon. Zwiększamy stawkę w taki sposób, aby w razie wygrania, kwota wygranej była większa od wszystkich kosztów z danego i poprzednich dni, kiedy to przegraliśmy w danym cyklu gry progresywnej.

System na grę w Lotto 

Grając w Lotto lub Lotto Plus nie musimy ograniczać się do typowania 6 liczb z 49. Możemy wybrać grę systemem i wytypować 7, 8, a nawet 12 liczb ze zbioru 49. Im więcej liczb typujemy, tym większe mamy szanse na wygraną, a prawidłowe trafienia premiowane są zwielokrotnieniem wygranej. Gdy zagramy systemem np. na 7 liczb, to przy trafieniu „trójki” wygrywamy równowartość czterech wygranych IV stopnia, czyli 96 zł (4 x 24 zł).
Na początek warto zobaczyć jakie prawdopodobieństwo wygranej jest w klasycznej grze Lotto, a jakie w grze systemem.

Niezbędne informacje o grze systemem zawiera poniższa tabela. W pierwszej kolumnie znajdziemy ilość typowanych przez nas liczb (możemy wytypować od 7 do 12 liczb ze zbioru 49). Druga i trzecia kolumna zawiera opłaty za zakłady systemowe przy grze w Lotto bez Plusa oraz z Plusem.

Z kolumny czwartej dowiemy się, ile zakładów prostych (zawierających po 6 liczb) da się utworzyć z liczb wytypowanych przez nas w danym zakładzie systemowym. Na przykład, jeśli gramy systemem „7”, to typujemy 7 liczb, które realnie tworzą siedem sześcioliczbowych zakładów prostych będących kombinacjami typowanych przez nas liczb. Jeśli wytypowanymi przez nas liczbami będą liczby od 1 do 7, to nasz zakład będzie wyglądał następująco:
1 2 3 4 5 6 7

Realnie będzie się on składał z siedmiu następujących zakładów prostych (zawierających po 6 liczb):

1 2 3 4 5 6; 1 2 3 4 5 7; 1 2 3 4 6 7; 1 2 3 5 6 7; 1 2 4 5 6 7; 1 3 4 5 6 7; 2 3 4 5 6 7

Ostatnie kolumny tabeli wskażą nam liczbę i stopień wygranych za prawidłowe wytypowanie 3, 4, 5 lub 6 liczb w każdym z zakładów prostych. Na przykład, jeśli zagraliśmy systemem „7” jak powyżej, a w losowaniu padły liczby 2, 4, 5, 7, 10, 14, to w zakładzie systemowym wytypowaliśmy poprawnie 4 z 6 liczb:

1 2 3 4 5 6 7

Zgodnie z tabelą systemową otrzymujemy nie jedną, a trzy wygrane III stopnia za wytypowanie „czwórki”, a także cztery wygrane IV stopnia za wytypowanie „trójki” w poszczególnych zakładach prostych:
1 2 3 4 5 6 – trafiona „trójka”
1 2 3 4 5 7 – trafiona „czwórka”
1 2 3 4 6 7 – trafiona „trójka”
1 2 3 5 6 7 – trafiona „trójka”
1 2 4 5 6 7 – trafiona „czwórka”
1 3 4 5 6 7 – trafiona „trójka”
2 3 4 5 6 7 – trafiona „czwórka”

Gra systemem da nam więcej możliwości wygranej niż postawienie pojedynczego kuponu. Należy jednak zadać sobie pytanie, czy chcemy inwestować większą kwotę w kupon zagrany systemem Lotto, czy jednak za podobną stawkę większą przyjemnością dla nas będzie postawienie kilku różnych kuponów. Jeżeli mamy szczęście, uda nam się wygrać nawet jednym kuponem postawionym na chybił-trafił.