Ogolna 24 marca 2020

Szymon Bartnicki zamierza założyć fundację minimalizującą szkody hazardowe

Autor Bloga „Postaw na Siebie”, Szymon Bartnicki ujawnił swoje plany na najbliższy czas. Były dziennikarz m.in. portalu "Łączy nas Piłka" zamierza otworzyć fundację, która będzie zajmowała się minimalizacją szkód hazardowych.

Szymon Bartnicki w przeszłości był dziennikarzem sportowym. Pracował w Polskim Związku Piłki Nożnej, gdzie pisał o piłce młodzieżowej dla portalu Łączy nas Piłka. W Legii Warszawa natomiast prowadził stronę internetową Akademii Piłkarskiej Legii Warszawa. Poza tym Bartnicki pisał dla “Piłki Nożnej”. Z Szymonem Bartnickim rozmawialiśmy również w jednym z wywiadów.

Jak łatwo się domyślić Bartnicki założył bloga “Postaw na Siebie”, ponieważ jest osobą uzależnioną od zakładów bukmacherskich. Jak sam mówi grał przez dziesięć lat, co doprowadziło go do wielu kłopotów. Na przełomie 2016 i 2017 roku odbył terapię w zamkniętym ośrodku leczenia uzależnień, która przynosiła zamierzony efekt. Samo wyjście z nałogu nie wystarczyło jednak byłemu dziennikarzowi, ponieważ chciał pomóc innym hazardzistom. W tym celu w kwietniu 2017 roku stworzył bloga “Postaw na Siebie”, na którym opisywał swoją historię uzależnienia.

Wraz z biegiem czasu okazało się, że blog pomaga innym uzależnionym od zakładów bukmacherskich, którzy zaczęli zgłaszać się do Bartnickiego. Dzięki tym wiadomością autor bloga podjął decyzję, że ujawni się opinii publicznej. Od 10 lutego 2019 roku wszyscy już wiedzieli, że autorem “Postaw na Siebie” jest Szymon Bartnicki. Nie był to jednak ostatni etap rozwoju działalności byłego dziennikarza m.in. “Piłki Nożnej” w tej sferze, ponieważ miesiąc po ujawnieniu się został zaproszony przez Ministerstwo Sportu i Turystyki do poprowadzenia wykładu profilaktycznego dot. uzależnienia od hazardu. Następnie były kolejne wykłady – w tym w Akademii Piłkarskiej Lecha Poznań, Akademii i I zespołu Jagiellonii Białystok, I i II drużyny Wisły Puławy, Akademii Pogoni Szczecin, czy Akademii Sandecji Nowy Sącz.

Jak zapowiada Bartnicki kolejnym krokiem na jego terapeutycznej ścieżce będzie stworzenie fundacji, która będzie zajmowała się minimalizacją szkód hazardowych. Na blogu “Postaw na Siebie” możemy przeczytać, że fundacja będzie oferowała pomoc w obszarze podejmowania świadomych decyzji dot. hazardu, leczenia i pomocy prawnej. Poza tym fundacja będzie oferowała edukację poprzez specjalnie przygotowane wykłady:

– dla szkół podstawowych i średnich
– dla uczelni wyższych
– dla akademii i klubów piłkarskich
– dla firm
– dla innych organizacji

Fundacja będzie również otwarta na współpracę z bukmacherami. Start planowany jest na lato 2020 roku.