Ogolna 27 kwietnia 2021

UEFA wszczyna postępowanie w sprawie Zlatana Ibrahimovicia

UEFA poinformowała, że wszczęła postępowanie w sprawie Zlatana Ibrahimovicia. Powodem udziały Szweda w firmie bukmacherskiej BetHard, co oczywiście jest wbrew regulaminowi europejskich władz piłkarskich. Piłkarzowi Milanu grozi wysoka grzywna, a nawet wykluczenie z rozgrywek UEFA na okres trzech lat. Oznaczałoby to, że napastnik nie zagrałby na nadchodzących mistrzostwach Europy. 

Kodeks Etyczny FIFA

UEFA ogłosiła, że ​​powołała Inspektorat ds. Etyki i Dyscypliny, który poprowadzi śledztwo w sprawie szwedzkiego piłkarza, aby ocenić, czy jego współpraca z BetHard narusza kodeksy etyczne.

Rzekomy interes finansowy napastnika AC Milan w firmie bukmacherskiej może naruszać Kodeks Etyczny FIFA, który stanowi, że gracz nie może mieć udziałów w podmiotach lub firmach, które promują, pośredniczą lub prowadzą zakłady, gry hazardowe, loterie itp. Oczywiście dotyczy to również rozgrywek piłkarskich – czytamy w komunikacie prasowym.

Czy Ibrahomović jest udziałowcem w BetHard?

Wszystko na to wskazuje, ponieważ na początku tego miesiąca szwedzki  Aftonbladet poinformował, że piłkarz posiada 10% udziałów w BetHard, który działa na Malcie, a to oznacza, że jest czwartym największym udziałowcem operatora. Co więcej potwierdził to również w rozmowie ze szwedzkimi dziennikarzami prezes firmy, Erik Skar.

Napastnik Milanu udziałowcem, a także ambasadorem Bethard został już w 2018 roku, o czym było głośno nie tylko w mediach branżowych. Wówczas Szwed zrezygnował jednak z gry w kadrze, więc nie było rozważań, czy będzie mógł pojechać na mundial w Rosji. Teraz sytuacja się zmieniła, ponieważ gracz Milanu zapowiedział powrót do kadry, a selekcjoner nie ukrywał, że chętnie skorzysta z jego usług.

Oświadczenie UEFA

Jak wcześniej wspomnieliśmy UEFA w tej sprawie wydała już oficjalne oświadczenie

Inspektor ds. etyki i dyscypliny został dziś wyznaczony do przeprowadzenia dochodzenia dyscyplinarnego w sprawie potencjalnego naruszenia przepisów UEFA przez Zlatana Ibrahimovicia poprzez rzekome udziały w firmie bukmacherskiej. Dalsze informacje w tej sprawie będą ogłaszane w najbliższym czasie – czytamy w komunikacie UEFA.

Jeśli UEFA udowodni, że Ibrahimović faktycznie posiada udziały w Bethard, a tym samym dowiedzie, że złamał regulamin, będzie mogła ukazać go karą grzywny wynoszącą sto tysięcy euro kary lub zawiesić nawet na trzy lata, co oczywiście wiązałoby się z tym, że popularny “Ibra” nie zagrałby na mistrzostwach Europy.