E-Sport 23 maja 2018

Wirtualna Ekstraklasa już od przyszłego sezonu?

autor: BK
Trwają pracę nad stworzeniem profesjonalnej ligi esportowej, w której będziemy mogli oglądać wirtualną rywalizację prawdziwych klubów piłkarskiej Ekstraklasy.

Od dwóch lat, w Polsce organizowany jest turniej Ekstraklasa Cup. W zmaganiach biorą udział wszystkie kluby występujące w piłkarskiej Lotto Ekstraklasie. W turnieju uczestniczą zarówno piłkarze, jak również kibice należący do esportowej sekcji danej drużyny. Obecnie, wszystkie zespoły występujące w najwyższej lidze rozgrywkowej mogą pochwalić się własną sekcją esportową w FIFA. Turniej Ekstraklasa Cup zaczyna się od rywalizacji w czterech grupach. Następnie, faza pucharowa wyłania nowego mistrza. Drugą edycję tego wydarzenia wygrała w 2018 roku Cracovia.

Być może w przyszłym sezonie doczekamy się nie tylko kilkudniowego turnieju, ale pełnoprawnej ligi. W jaki sposób mogłaby wyglądać taka rywalizacja? W turnieju brałoby udział szesnaście zespołów, dokładnie tak samo jak w przypadku piłkarskiej Ekstraklasy. Drużyny mierzyłyby się przeciwko sobie w poszczególnych kolejkach, a mecze odpowiadałyby terminarzowi prawdziwych rozgrywek. Po zakończeniu fazy zasadniczej, najlepsza ósemka wirtualnej Ekstraklasy mogłaby walczyć w fazie pucharowej. Istnieje jednak kilka ważnych kwestii do rozstrzygnięcia.

W jaki sposób poradzono by sobie z kwestią spadku do niższej ligi? Należałoby by oczywiście stworzyć rozgrywki na niższych szczeblach także w przypadku zmagań wirtualnych. Ciekawym aspektem jest również dobór reprezentantów sekcji esportowej. Czy mecze byłyby rozgrywane we współpracy piłkarza i kibica? A może w lidze mierzyliby się wyłącznie kibice należący do sekcji? Zorganizowanie wydarzenia esportowego na tak dużą skalę z całą pewnością nie jest zadaniem prostym.

Kto stoi za przygotowaniem projektu esportowej Ekstraklasy? Nowy turniej powstaje w wyniku współpracy przedstawicieli piłkarskiej Ekstraklasy z firmą Lagardere. To międzynarodowa organizacja zajmująca się marketingiem sportowym, ale także rozwijająca się w obszarze esportu. Agencja we współpracy z EA Sports stworzyła już turniej Tah Heuer Virtual Bundesliga, który jest wirtualnym odpowiednikiem ligowych rozgrywek piłkarskich w Niemczech. Z niecierpliwością czekamy na kolejne informacje. Choć w Ekstraklasie niedawno zakończył się sezon 2017/2018, to do startu kolejnego nie zostało wiele czasu. Nowy sezon wystartuje już 20 lipca.

Dodaj komentarz