Ogolna 26 lipca 2023

Współpraca kwitnie. Światowy potentat i Lech Poznań razem na dłużej

autor: Adrian Janiuk
Współpraca Lecha Poznań z firmą StatsBomb rozwija się w najlepsze. Dostarczyciel danych sportowych nadal będzie kooperował z klubem ze stolicy Wielkopolski.

“Cieszymy się, że możemy odnowić naszą współpracę z Lechem Poznań, który nadal będzie mieć dostęp do naszego wiodącego na rynku zestawu danych podstawowych i platformy StatsBomb IQ” – ogłosiła za pośrednictwem Twittera firma StatsBomb.

StatsBomb jest światowym potentatem w dziedzinie zaawansowanych statystyk piłkarskich. Obszar działalności StatsBomb poszerzonej analizy danych wykracza jednak poza piłkę nożną, ponieważ jest mocno związany również z innymi dyscyplinami, takimi jak koszykówka (NBA) czy futbol amerykański (NFL).

Przedstawiciele Lecha Poznań byli jednym z nielicznych polskich klubów, jeśli chodzi o reprezentowanie PKO Ekstraklasy na konferencji StatsBomb organizowanej na stadionie Chelsea, Stamford Bridge w październiku 2021 roku. – Gdyby takie spotkanie odbyło się dziesięć lat temu, to na sali większość byłaby sceptycznie nastawiona do wejścia zaawansowanej analizy statystycznej do futbolu. Teraz jednak to się mocno zmienia – powiedział wówczas Bartłomiej Grzelak, szef działu naukowego w Lechu Poznań.

Utworzony przy Bułgarskiej departament ma zapewniać skuteczne wsparcie działalności klubu. Przy dużej liczbie danych gromadzonych codziennie za pomocą wielu narzędzi technologicznych ma za zadanie zarządzanie, analizowanie i monitorowanie takich informacji. A przy tym współpracować z działem sportu, skautingu, sztabem szkoleniowym, trenerami przygotowania motorycznego, ale też obszarami pozasportowymi.

Nauka wchodzi coraz szerzej do sportu, dlatego też klub kilka miesięcy temu rozpoczął współpracę z wydziałem matematyki i informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Doktor Tomasz Piłka znalazł się zresztą w strukturach Kolejorza. Natomiast Grzelakowi w wyjeździe do Londynu towarzyszyli naukowcy z uczelni.

Dodaj komentarz