Ogolna 22 grudnia 2022

Zmiany w szwedzkim prawie. Władze mogą blokować płatności na rzecz operatorów bez licencji

autor: Mateusz Mazur
Zgodnie z prawem wprowadzonym przez rząd w tym tygodniu, dostawcy usług płatniczych w Szwecji zobowiązani są przekazywać władzom informacje o przetwarzanych przez siebie płatnościach, aby ułatwić blokowanie tych, dokonywanych na rzecz nielicencjonowanych operatorów.

Blokada płatności w końcu możliwa

Zgodnie ze szwedzkim prawem władze mogą blokować płatności na rzecz operatorów, którzy działają na tamtejszym rynku bez licencji. W praktyce blokada płatności nie była dotychczas wykorzystywana jako narzędzie do walki z nielicencjonowanym hazardem, ponieważ wiązałoby się to z długim procesem rozstrzyganym na drodze sądowej.

Nowe prawo będzie jednak wymagać od dostawców usług płatniczych „dostarczania informacji wykorzystywanych do przekazywania środków na zakłady lub wypłaty wygranych związanych działalnością hazardową firm bez licencji”, co znacznie ułatwi blokadę operacji finansowych. Nowe zapisy prawne zakładają również, że organ regulacyjny Spelinspektionen może przeprowadzać „testowe zakupy” produktów hazardowych, co pozwoli mu upewnić się, że operatorzy przestrzegają szwedzkiego prawa.

Szwedzi walczą z ustawianiem meczów

Zmiany w szwedzkim prawie nie ograniczają się jednak wyłącznie do kwestii płatności. Dają one bowiem także władzom znacznie większe uprawnienia w działaniach mających na celu zwalczanie ustawiania meczów. Szwedzka Narodowa Konfederacja Sportu i stowarzyszone z nią organizacje sportowe mogą teraz przetwarzać dane osobowe, aby zająć się potencjalnymi przestępstwami związanymi z ustawianiem meczów. Operatorzy gier hazardowych są również prawnie zobowiązani do przekazywania informacji potrzebnych do działania w sprawie przestępstw związanych z hazardem, jeśli zostaną o to poproszeni.

Pierwotna propozycja projektu ustawy obejmowała wyłącznie poprawkę do krajowej ustawy o grach hazardowych, która miałaby zastosowanie do wszystkich gier hazardowych dostępnych w Szwecji, a nie do wszystkich gier hazardowych kierowanych do szwedzkich klientów. W czerwcu rząd zdecydował się jednak nie wprowadzać poprawek, po tym jak sądy i prokuratura zakwestionowały stopień jej egzekwowania.

 

tagi:szwecja

Dodaj komentarz