Ogolna 8 marca 2023

Bet-at-home ogłasza spadek przychodów po wymagającym 2022 roku

autor: Mateusz Mazur
Bet-at-home odnotował w roku finansowym 2022 przychody w wysokości 53,5 mln EUR (47,5 mln GBP/57,1 mln USD).

Trudny 2022 rok

Przychody Bet-at-home spadły w 2022 roku o 9,7%. Jest to efekt licznych problemów, które trapiły grupę w przeciągu ubiegłych dwunastu miesięcy.

Bet-at-home poinformował, że spadek przychodów był spowodowany wieloma czynnikami, z których najważniejszym było wyjście operatora z rynku brytyjskiego.

Licencja Bet-at-home została zawieszona przez GB Gambling Commission 7 lipca. Komisja stwierdziła, że w czasie trwania zawieszenia ​​przeprowadzi gruntowny przegląd działalności firmy. Miało to związek z podejrzeniami o naruszenie przez Bet-at-home ustawy o grach hazardowych z 2005 roku.

Komisja potwierdziła, że ​​chodzi o ewentualne uchybienia w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy i odpowiedzialności społecznej. 12 lipca, Bet-at-home ogłosił, że na stałe opuści rynek w Wielkiej Brytanii, stwierdzając, że „zrzekł się” swojej licencji.

Zakłady sportowe online głównym źródłem przychodów

Przychody Bet-at-home w dużej mierze pochodziły z sektora zakładów sportowych online. Wygenerował on w 2022 roku 49 mln euro całkowitych przychodów, co oznacza jednak spadek o 13,4% w skali rok do roku.

Przychody z gier online – na które składają się przychody z gier kasynowych i wirtualnych produktów sportowych – przyniosły 4,5 mln euro przychodu, co oznacza znaczny wzrost o 60,7% rok do roku.

Po uwzględnieniu opłat za zakłady i opłat za gry w wysokości 11,3 mln euro, które spadły o 2,9%, a także podatku od wartości dodanej, który podwoił się rok do roku do 99 000 euro, przychody netto z zakładów i gier za ubiegły rok wyniosły 42 mln euro . Był to spadek o 11,6%.

Pozostałe koszty operacyjne wzrosły o 128% do 16,2 mln euro. Bet-at-home wyjaśnił, że było to spowodowane kilkoma przyczynami, w tym wzrostem opłat prawnych i konsultingowych, wyższymi kosztami związanymi z likwidacją Bet-at-home Entertainment Group oraz kosztami transakcji.

Wydatki na reklamę wzrosły o 14,8%, natomiast wydatki związane z utrzymaniem personelu spadły o 27,4% do 13,5 mln euro.

W sumie złożyło się to na EBITDA w wysokości 2,1 mln euro, co oznacza spadek o 83,9% w skali  rok do roku.

Przyszłość

Bet-at-home zapowiedział, że w najbliższych miesiącach skupi się na zwiększeniu udziału outsourcingu, działaniach mających na celu wzrost przychodów i „odpowiednim uregulowaniu kluczowych procesów”.

Co ciekawe, operator potwierdził, że zamierza skupić się na rozwoju na swoich „głównych rynkach” w Niemczech i Austrii – nawet pomimo likwidacji działalności kasyn online w Austrii w 2022 roku.

Bet-at-home spodziewa się, że przychody brutto z zakładów i gier wyniosą w 2023 roku od 50 do 60 mln euro.

Dodaj komentarz