Ogolna 15 czerwca 2020

Branża bukmacherska pomoże brazylijskiej gospodarce?

Organ rządowy odpowiedzialny za prowadzenie inwestycji w Brazylii, PPI zapowiedział plan naprawy gospodarki po pandemii koronawirusa. Jednym z jego punktów są firmy bukmacherskie, dzięki który rząd planuje uzyskać dodatkowe 6,51 miliarda euro.  

  Narada PPI

Brazylijska Rada Programów Partnerstwa Inwestycyjnego (PPI) w trakcie narady dyskutowała nad wprowadzeniem szeregu procesów koncesyjnych i działań prywatyzacyjnych mających na celu zapewnienie nowych dochodów dla skarbu państwa.

Konsultacje na radzie dotyczyły m.in. prywatyzacji lotnisk, koncesji przydzielanych na nowe obiekty turystyczne i parki narodowe. Dyskutowano także nad tym, jak wykorzystać odpowiednio takie zasoby naturalne jak ropa, gaz, czy minerały. Nie zabrakło również rozmów o branży bukmacherskiej, gdzie planuje wprowadzić się koncesje dla operatorów.

Nielegalny hazard w Brazylii

Co prawda na radzie nie podano dokładnej wartości legalnych zakładów bukmacherskich w kraju, ale zauważano, że przez firmy działające w szarej strefie rząd traci około dwóch miliardów reali, czyli około 1,7 miliarda złotych. Dzięki wprowadzeniu konkretnych zasad regulacyjnych, brazylijski rząd uważa, że będzie w stanie zachęcić operatorów do wprowadzenia nowych technologii, co przełoży się na nowe miejsca pracy.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy dokładnie nowe prawo wejdzie w życie, ale szacuje się, że będzie to koniec 2020 roku. Cały proces zmian wydłużyła m.in. pandemia koronawirusa, a także prace nad nowym dekretem w tej sprawie. Tym samym rynek zostanie otworzony najprawdopodobniej w 2021 roku. Najprawdopodobniej operatorzy w Brazylii będą płacić 3% podatku obrotowego, ponieważ taka wartość była wpisana w ustawie podpisanej przez prezydenta Michela Temera w grudniu 2018 r. Politycy próbowali w ostatnim czasie ten podatek jeszcze obniżyć, ale bez skutku.