Ogolna 18 maja 2022

Fundusz SBM Monaco sprzedaje swoje udziały w Betclic. Na horyzoncie fuzja z Banijay

autor: Mateusz Mazur
Suwerenny fundusz inwestycyjny Księstwa Monako zgodził się sprzedać swoje 47% udziałów w Betclic Everest firmie FL Entertainment. Transakcja ma umożliwić Stephane'owi Courbitowi, francuskiemu magnatowi medialnemu, połączenie Betclic z jego biznesem rozgrywkowym Banijay. 

FL Entertainmnent

Sprzedaż wartych 850 mln euro akcji została zgłoszona giełdzie papierów wartościowych w Luksemburgu. Transakcja ta jest szczególnie ważna dla Stehpane’a Courbita, gdyż umożliwi francuskiemu magnatowi medialnemu utworzenie paneuropejskiego konglomeratu rozgrywkowego FL Entertainment.

O swoich planach Courbit poinformował w ubiegłym tygodniu. Konglomerat FL Entertainment już wkrótce będzie notowany na amsterdamskim Euronext za pośrednictwem transakcji SPAC prowadzonej przez Pegasus BV. Firma zapewni FL Entertainment gwarancję finansowania w wysokości 650 mln euro i przewiduje, że konglomerat przyniesie wzrost wyceny przedsiębiorstwa Pegasus BV o 7 mld euro. Oczekuje się, że transakcja zostanie sfinalizowana 1 lipca.

Rewolucja na rynku rozrywki

Tworząc FL Entertainment decydenci przewidują, że nowe przedsięwzięcie wygeneruje przychody w wysokości około 3.8 mld euro i około 645 mln euro EBITDA do końca 2022 roku. Osiągnięcie tego celu będzie możliwe dzięki fuzji dwóch podmiotów specjalizujących się w ogólnoeuropejskich zakładach sportowych: Betclic i Banijay.

Połączenie Betclic i Banijay pozwoli FL Entertainment stać się najlepszą platformą jeśli chodzi o rozwój możliwości z zakresu technologii i innowacji. Przewiduje się, że może to silnie wpłynąć na funkcjonowanie tradycyjnych rynków rozrywki. Funkcję prezesa nowego przedsiębiorstwa pełnił będzie Stephane Courbit, a stanowisko dyrektora generalnego obejmie francuski bankier, Francois Riahi.

Dodaj komentarz