Ogolna 11 maja 2023

Hazardowe Podsumowanie Kwietnia 2023 roku

autor: redakcja
Kwiecień 2023r. przyniósł wiele ciekawych informacji zarówno na polskim jak i międzynarodowym rynku. Branża w naszym kraju z zainteresowaniem śledziła wieści dotyczące rozpoczęcia działalności Betway, ogłoszenia wyników finansowych przez STS i ich zakończenia współpracy z Lechem Poznań, działań promocyjnych Totalizatora Sportowego, rozpoczęcia kooperacji Betfan z Polską Ligą Esportową, czy też startem nowego sezony wyścigów na Służewcu. Za naszymi granicami m.in. wprowadzono zakaz reklamy dla firm bukmacherskich z przodu koszulek klubów w Wielkiej Brytanii, Stake.com rozszerzył współpracę z Volleyball World, a na Węgrzech i Litwie nakładano kary. Zapraszamy do szczegółowego podsumowania kwietnia, w naszym comiesięcznym cyklu, którego partnerem jest firma Playtech.

Falstart w wykonaniu Betway

Kwiecień rozpoczął się od długo oczekiwanego i wcześniej już opóźnianego uruchomienia działalności Betway na polskim rynku. Start okazał się daleki od wymarzonych, wręcz był falstartem, co opisaliśmy szczegółowo na Interplay. Betway uzyskał licencję na działanie w Polsce w październiku 2021 roku, ale półtora roku nie wystarczyły na przygotowanie gotowego produktu. Mała intuicyjność strony, uboga oferta, brak bonusów i promocji to tylko wierzchołek góry lodowej.

Podstrona Betway

Aktywny miesiąc dla STS

Bardziej pozytywnie kwiecień rozpoczął największy polski bukmacher. Jak informował w swoim komunikacie STS, okres od stycznia do marca bieżącego roku był najlepszym pierwszym kwartałem w historii STS S.A. oraz drugim rekordowym po Q4 2022. Wartość zawartych zakładów (bez działalności w Wielkiej Brytanii i Estonii) w omawianym okresie wyniosła 1,193 mld złotych, co oznacza wzrost o 16% rok do roku. Od stycznia do marca, NGR dla STS (bez działalności w Wielkiej Brytanii i Estonii) wzrósł o 12% do 175 mln złotych. Z kolei GGR STS (bez działalności w Wielkiej Brytanii i Estonii) wyniósł 305 mln złotych i był lepszy o 9% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2022 roku. W 2023 roku Grupa STS planuje szereg działań, których celem jest zwiększenie rentowności prowadzonej działalności.

W drugiej połowie kwietnia mieliśmy szokującą informację na rynku sponsoringowym. Wówczas prezes STS Mateusz Juroszek ogłosił, że wieloletnia współpraca bukmachera z klubem dobiegnie końca wraz z zakończeniem obecnego sezonu ligowego. Obie strony współpracowały ze sobą 10 lat, w tym m.in. w trakcie obchodów 100-lecie istnienia klubu.

Obecna formuła współpracy między Lechem a STS, w której nasz logotyp widnieje na froncie koszulek meczowych, w naszej ocenie wyczerpała się, a założenia STS zostały zrealizowane. Dlatego też z początkiem roku zaproponowaliśmy klubowi jej zmianę. Różnice w celach biznesowych sprawiły, że przedłużenie umowy sponsorskiej nie było jednak możliwe – zakomunikował Juroszek.

Działania Totalizatora Sportowego

W kwietniu wystartowała II edycja ogólnopolskiej akcji Totalizatora Sportowego „Wygrywamy zaczyna się od Wy”. Ta akcja to szansa na dalszy rozwój oraz modernizację obiektów sportowych i kulturalnych w całej Polsce. W tym roku na ten cel zwiększono budżet w każdym województwie do 300 000 zł. Ambasadorem projektu ponownie jest Robert Lewandowski. Akcja „Wygrywamy zaczyna się od Wy” składa się z trzech elementów: konkursu przeprowadzonego przez Fundację LOTTO im. Haliny Konopackiej, loterii promocyjnej oraz towarzyszącej całemu projektowi kampanii marketingowej.

Druga edycja „Wygrywamy zaczyna się od Wy” to nie tylko większy budżet, lecz także większa liczba wniosków, które zostaną zakwalifikowanie do drugiego etapu konkursu – będzie ich 6 z każdego województwa. Rozpocznie się on 17 sierpnia 2023 roku, a jego głównym punktem będą loteria promocyjna oraz głosowanie graczy LOTTO. Dzięki głosowaniu powstanie lista rankingowa najbardziej pożądanych lokalnych inwestycji. Na jej podstawie Zarząd Fundacji LOTTO wybierze laureatów. Wyniki zostaną ogłoszone do 28 września 2023 roku na stronie www.fundacjalotto.pl. Organizatorem konkursu jest Fundacja LOTTO im. Haliny Konopackiej.

W dniu 21 czerwca rozpoczną się Igrzyska Europejskie Kraków-Małopolska 2023. Partnerem Głównym wydarzenia została marka LOTTO należąca do Totalizatora Sportowego. – Totalizator Sportowy jest Członkiem Rodziny Olimpijskiej od blisko 30 lat, dlatego cieszymy się, że Ogień Pokoju zapłonie właśnie tu, w Polsce – komentuje Magdalena Kopka-Wojciechowska, członek zarządu Totalizatora Sportowego.

Lotto na Igrzyskach Europejskich

Logotypy LOTTO będą widoczne na wszystkich obiektach sportowych, na których będą organizowane Igrzyska. Pojawią się również na biletach, akredytacjach oraz będą eksponowane w mediach społecznościowych Igrzysk Europejskich. Marki LOTTO nie zabraknie także w Strefach Kibica.

BETFAN rozpoczął współpracę z PLE

Polska Liga Esportowa pozyskała nowego partnera. W ramach uzgodnionego porozumienia, marka BETFAN będzie obecna w transmisjach i podczas organizowanych wydarzeń oraz w mediach społecznościowych PLE. Celem są niestandardowe oraz innowacyjnie działania na linii liga sportowa – bukmacher. Więcej szczegółów na temat współpracy obie strony mają przedstawić w niedalekiej przyszłości.

Betfan sponsorem PLE

Z roku na rok widzimy rosnące znaczenie biznesowe esportu. Dane pokazują, że zaangażowanie odbiorców nie ogranicza się wyłącznie do obserwowania rozgrywek ale również korzystania z rozrywki jaką oferują zakłady bukmacherskie. Jako Polski bukmacher dbamy o szeroką ofertę rozgrywek aby gracz miał wybór i korzystał z usług dopasowanych do własnych zainteresowań. Współpraca z Polską Ligą Esportową uwiarygodni naszą markę w oczach fanów esportu a doświadczenie Partnera pozwoli nam jeszcze lepiej dopasować ofertę do oczekiwań rynku – powiedział Jakub Świsłowski, Wiceprezes Zarządu BETFAN.

Test dla ChatGPT

Redakcja Interplay przetestowała jaka jest wiedza sztucznej inteligencji na temat polskiego rynku hazardowego. ChatGPT otrzymał sporo pytań związanych z obowiązującym prawem. Kilka odpowiedzi było zaskakujących. Zachęcamy do zapoznania się z naszym długim wywiadem:

Wiedza ChatuGPT w zakresie polskiego hazardu z pewnością nie jest wystarczająca i na ten moment na pewno nie możemy traktować chatbota opracowanego przez OpenAI jako źródło wiedzy w zakresie krajowego hazardu. Wyróżnić można przede wszystkim próby podawania wyczerpujących odpowiedzi.

Nowy sezon na Służewcu

Kwiecień to również start nowego sezonu wyścigowego 2023 na Służewcu. Frekwencja podczas wydarzenia dopisała, było mnóstwo emocji na torze, a niespodzianek w rywalizacjach nie brakowało. W pierwszej gonitwie nowego sezonu Nagrodę Dandolo wygrała Karolina Kamińska razem ze swoim koniem Domindarem.

Najważniejszy wyścig dnia, czyli rywalizacja o Nagrodę Strzegomia, zakończył się zwycięstwem Shamadrama z dżokejem Sergeyem Vasyutovem. Z kolei w Memoriale Tomasza Dula wygrał Westminter Grey z dżokejem Konradem Mazurem. W rywalizacji o nagrodę Generała Władysława Andersa wygrał ogier The Clash, który zdołał pokonać murowanego faworyta, Joe Blacka. W każdy weekend maja kibice będą mogli śledzić zmagania na torze przy ulicy Puławskiej.

Kary na Węgrzech i Litwie

Węgierski organ nadzorujący (STFHZ) nałożył karę grzywny w wysokości 70 tysięcy funtów na anonimową osobę prywatną, która zorganizowała nielegalną loterię związaną z nieruchomościami. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na Węgrzech, rozdawanie nieruchomości lub samochodów w ramach loterii przez osoby prywatne lub stowarzyszenia przedsiębiorców są nielegalne. Regulator podkreślił, iż według ustawy za grę losową uznaje się każdą grę, w której gracz nabywa prawo do nagrody pieniężnej lub innej nagrody w zamian za wpłatę pieniędzy.

Natomiast na Litwie karę grzywny od krajowego regulatora otrzymał TOPsport. To pokłosie naruszenia zasad dotyczących płatności przez operatora. Zgodnie z obowiązującymi przepisami na Litwie, operatorzy mogą przyjmować wpłaty bezgotówkowe tylko i wyłącznie z konta zarejestrowanego przez gracza. Zabronione są depozyty od osób trzecich. Według regulatora, gracz TOPsport użył karty płatniczej należącej do innej osoby, dokonując depozytu na 14 965 euro. W związku z tym, TOPsport naruszył jeden z artykułów ustawy o grach hazardowych i tym samym otrzymał karę grzywny w wysokości 15 tysięcy euro. Co istotne, orzeczenie nie jest prawomocne, więc operatorowi przysługuje odwołanie.

Zakaz dla bukmacherów w Premier League

Ciekawa informacja dobiegła do nas z Wielkiej Brytanii, gdzie od sezonu 2025/2026 zacznie obowiązywać przepis dotyczący zakazu reklamowania firm hazardowych na przodzie koszulek. To wspólna inicjatywa i decyzja klubów z Premier League, która zapadła po pogłębionych konsultacjach z udziałem przedstawicieli ligi, klubów oraz departamentu kultury, mediów i sportu. Obecnie aż osiem ekip posiada umowy sponsorskie z firmami hazardowymi i eksponuje ich logotypy na przodzie koszulek. Bournemouth ma umowę z Dafabet, Brentford z Hollywoodbets, Everton ze Stake, Fulham z W88, Newcastle z Fun88, Leeds z SBOTOP, Southampton ze Sportsbet i oczywiście West Ham z Betway.

Betway na koszulkach West Ham United

Pozostałe informacje branżowe z zagranicy

W Hiszpanii krajowy rząd wezwał publiczne uniwersytety, instytuty, stowarzyszenia, a także podmioty zdrowia publicznego zrzeszone w krajowym systemie opieki zdrowotnej do ubiegania się o dotacje o wartości 1,6 miliona euro w sprawie badań dotyczących skutków hazardu. Głównym celem badań jest koncentracja na wczesnym wykrywaniu szkodliwych zachowań wynikających z hazardu, a także ocena wpływu hazardu na jednostkę, rodzinę oraz pozycję społeczną. Ponadto badania muszą również przyjrzeć się temu, jak zminimalizować szkody związane z hazardem i zbadać wpływ szkód ze względu na płeć.

Decyzją Malta Gaming Authority (MGA) dostawca oprogramowania 4tune-Software GmbH stracił licencję na działanie na krajowym rynku. Według MGA, firma nie wywiązała się z zobowiązań finansowych wobec urzędu w związku z jej działalnością, a także nie dokonała płatności w wyznaczonym terminie. MGA stwierdziło, że firma nie jest już upoważniona do prowadzenia jakichkolwiek operacji związanych z grami w ramach swojej maltańskiej licencji.

Operator Stake.com został wyłącznym partnerem bukmacherskim Ligi Narodów mężczyzn oraz kobiet w siatkówce, które zostaną rozegrane w 2023 roku. To kontynuacja współpracy z ubiegłego roku, choć tym razem w znacznie szerszym zakresie. Tym samym Stake.com po raz kolejny angażuje się w sport. Operator jest m.in. sponsorem Evertonu, czyli drużyny z Premier League czy mistrzostw Europy w krykiecie.

Dodaj komentarz