Ogolna 16 grudnia 2021

Holandia walczy z nielegalnym hazardem na Curacao

Holenderski minister sprawiedliwości, Sander Dekker ujawnił, że plan działania mający na celu powstrzymanie wzrostu nielegalnego hazardu na Curacao, w tym możliwy limit operatorów, powinien zostać przyjęty już w tym miesiącu.

Nielegalny hazard kwitnie na Curacao

Dekker odpowiedział na pytania dotyczące tego sektora w parlamencie po tym jak w holenderskiej prasie ukazał się mocny artykuł, w którym opisano jak kwitnie nielegalny hazard na Curacao. Minister był pytany o ten temat, ponieważ Curacao to terytorium zależne od Holandii leżące na Karaibach, w Małych Antylach.

Artykuł opowiadał m.in. o tym, że w Curacao powstało 12 000 nielegalnych witryn hazardowych i oszacowano, że 40% globalnych nieuregulowanych gier odbywa się właśnie tam.

Zdecydowane działania

Po rozmowach między Holandią a Curaçao uzgodniono, że wyspa wprowadzi niezależnego regulatora gier z uprawnieniami do udzielania i cofania licencji na gry. Takie działanie da również pewność, że operatorzy działają zgodnie z przepisami ustawowymi i wykonawczymi krajów, do których są kierowani oraz pobierają podatki i opłaty licencyjne.

Dekker powiedział: – Na podstawie lokalnych przepisów i regulacji istnieje niewielka liczba licencji głównych wydanych przez władze Curaçao, które można przenieść bez interwencji organu rządowego. Zaowocowało to dużą liczbą “podlicencji”, co wyjaśnia ostatnie zawirowania. 

Rząd holenderski poważnie traktuje obawy dotyczące nielegalnego hazardu na Curaçao i jest zaangażowany w ograniczenie nielegalnego oferowania gier losowych w tym miejscu. Curaçao pracuje obecnie nad planem działania, który krok po kroku ma na celu ograniczenie i lepszą regulację podaży gier losowych. Zgodnie z oczekiwaniami ten plan działania zostanie przyjęty już w tym miesiącu – zakończył holenderski minister sprawiedliwości.