Keydrop zakazane, podobnie jak wcześniej CS Fail
Użytkownicy, korzystający z serwisu Keydrop mogli tam zdobyć skiny, zmieniające wygląd poszczególnych przedmiotów w grze Counter Strike. Ministerstwo przyglądało się witrynie od sierpnia i uznało, że w swojej mechanice przypomina ona gry hazardowe, których w Polsce nie można oferować bez zgody Ministerstwa Finansów. W zależności od trafionego pola można tam było wygrać przedmiot o niższej lub wyższej wartości, a nawet stracić postawione środki.
Teraz, po wpisaniu adresu Keydrop internauta zostaje przekierowany na stronę Ministerstwa Finansów. Dla pewności resort wpisał od razu osiem witryn, mających „keydrop” w nazwie, bo często serwisy obchodzą blokadę, lekko modyfikując adresy.
Decyzja podjęta w sprawie keydrop jest kolejnym przykładem walki z nielegalnym hazardem w Polsce. Ostatnio przestała działać strona CS Fail, na pozór oferująca grę w statki. Tam można było zakręcić ruletką, a wystarczyło kliknąć, że gracz rejestruje się przez Google i wpłacić pieniądze BLIKiem. Serwis był z tego powodu łatwo dostępny dla osób nieletnich.
Zareagowaliśmy na ten problem, wysyłając 7 września do Ministerstwa Finansów pytania o serwis.
Jeśli rodzic podejrzewa, że gry, w które gra jego dziecko, są grami hazardowymi, powinien zgłosić taką stronę na powiadomKAS@mf.gov.pl. Jednocześnie rodzic ma możliwość zastosowania blokady rodzicielskiej, bądź skorzystania z blokady stron internetowych w przeglądarce”, odpisał nam resort.
Urzędnicy zaznaczyli też, że firma ITS Fail nie posiadała stosownego zezwolenia na urządzanie gier hazardowych w Polsce. Ministerstwo przekazało również, że przy namierzaniu nielegalnych stron korzysta z własnych narzędzi, jak również analizuje informacje zewnętrzne. Ponad miesiąc po naszych pytaniach, 17 października, strona została zakazana w Polsce.