Keydrop zakazane, podobnie jak wcześniej CS Fail
W poniedziałek z sieci zniknęła popularna strona Keydrop, oferująca możliwość otwierania skrzynek z artefaktami do gry Counter Strike. Witryna została wpisana przez Ministerstwo Finansów do Rejestru Domen Służących do Oferowania Gier Hazardowych Niezgodnie z Ustawą.

Użytkownicy, korzystający z serwisu Keydrop mogli tam zdobyć skiny, zmieniające wygląd poszczególnych przedmiotów w grze Counter Strike. Ministerstwo przyglądało się witrynie od sierpnia i uznało, że w swojej mechanice przypomina ona gry hazardowe, których w Polsce nie można oferować bez zgody Ministerstwa Finansów. W zależności od trafionego pola można tam było wygrać przedmiot o niższej lub wyższej wartości, a nawet stracić postawione środki.
Teraz, po wpisaniu adresu Keydrop internauta zostaje przekierowany na stronę Ministerstwa Finansów. Dla pewności resort wpisał od razu osiem witryn, mających „keydrop” w nazwie, bo często serwisy obchodzą blokadę, lekko modyfikując adresy.
Decyzja podjęta w sprawie keydrop jest kolejnym przykładem walki z nielegalnym hazardem w Polsce. Ostatnio przestała działać strona CS Fail, na pozór oferująca grę w statki. Tam można było zakręcić ruletką, a wystarczyło kliknąć, że gracz rejestruje się przez Google i wpłacić pieniądze BLIKiem. Serwis był z tego powodu łatwo dostępny dla osób nieletnich.
Zareagowaliśmy na ten problem, wysyłając 7 września do Ministerstwa Finansów pytania o serwis.
Jeśli rodzic podejrzewa, że gry, w które gra jego dziecko, są grami hazardowymi, powinien zgłosić taką stronę na powiadomKAS@mf.gov.pl. Jednocześnie rodzic ma możliwość zastosowania blokady rodzicielskiej, bądź skorzystania z blokady stron internetowych w przeglądarce”, odpisał nam resort.
Urzędnicy zaznaczyli też, że firma ITS Fail nie posiadała stosownego zezwolenia na urządzanie gier hazardowych w Polsce. Ministerstwo przekazało również, że przy namierzaniu nielegalnych stron korzysta z własnych narzędzi, jak również analizuje informacje zewnętrzne. Ponad miesiąc po naszych pytaniach, 17 października, strona została zakazana w Polsce.

Łukasz Majchrzyk
Więcej Gry wirtualne
Czy Polska Prezydencja w Radzie UE zmieni coś w zakresie skuteczności działań w walce z nielegalnym hazardem w sieci w Europie?
Z dniem 1 stycznia 2025 r. Polska objęła przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej, stawiając wśród priorytetów m.in. walkę z rosnącym problemem nielegalnego hazardu online. Zjawisko to, według szacunków, kosztuje gospodarki państw członkowskich nawet 7,2 miliarda euro rocznie. Jako że proceder ma charakter transgraniczny, konieczna staje się zacieśniona współpraca między państwami UE.



