14.12.2006 00:00

Mistrzostw Polski Par i Mixtów

Kręgielnia w Tomaszowie Mazowieckim była areną Mistrzostw Polski Par i Mikstów.<br /> Mistrzostwa w Tomaszowie przyniosły sukces faworytom a w gronie par męskich padło wiele wysokich rezultatów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kręgielnia w Tomaszowie Mazowieckim była areną Mistrzostw Polski Par i Mikstów.
Mistrzostwa w Tomaszowie przyniosły sukces faworytom a w gronie par męskich padło wiele wysokich rezultatów. Na nieco niższym poziomie rywalizowały panie.
Na starcie zabrakło niestety dość licznej grupy zawodników. Kilka klubów desygnowało do gry mniej zawodników, niż pierwotnie zgłosiły („Tucholanka”, „Dębinki”, „Wejherowianka”), tłumacząc to przede wszystkim strona kosztową. Z kolei z „Polonii” Leszno nie wystartowało czterech czołowych zawodników (Glapiak, Majer, Felenberg i Grzybowski) ale oni nie byli zgłoszeni do Mistrzostw.

W rywalizacji kobiet dwa najwyższe stopnie podium zajęły te same pary co w roku ubiegłym. Zwycięstwo przypadło rutynowanej parze „Platana” Pleszew: Ewa Świątek i Agata Banaszak z rezultatem 1105 kręgli i obie zawodniczki zagrały bardzo równo (553 i 552). Srebro obroniła para „Polonii” Leszno: Kinga Konopa i Joanna Neczyńska (1074), a medal brązowy dla zawodniczek „Tucholanki”: Ewy Iwickiej i Doroty Januszewskiej (1070). Pozostałę pary „Polonii” Leszno zajęły miejsce 6 (Joanna Kurpisz i Jolanta Jaś z wynikiem 1036) oraz 9 (Anna Chwastyniak i Lidia Rossa – 965).
Indywidualnie najlepszy rezultat w gronie kobiet uzyskała Joanna Bonk z „Alfy-Vector” Tarnowo Podgórne (565), ale wobec słabszego rezultatu swej partnerki Bogusławy Ułasewicz nie wystarczyło to do zajęcia miejsca na podium.

Wśród mężczyzn padło wiele wysokich rezultatów, a na rozstrzygnięcie trzeba było czekać do samego końca gier. Poprzeczkę na wysokim pułapie ustawiła rywalom para gospodarzy czyli „Pilicy” Tomaszów: Tadeusz Śliwiński i Arkadiusz Zając zbijając 1145 kręgli. Ten wynik dość znacznie poprawili gracze „Alfy-Vector” Tarnowo Podgórne: Jarosław Bonk i Michał Grędziak, kończąc swój start z dorobkiem 1180 kręgli. I gdy wydawało się, że Tarnowianie sięgną po złoto, do gry przystąpili rutynowani zawodnicy „Startu” Gostyń: Włodzimierz Dutkiewicz i Krzysztof Kamiński. Po bardzo dobrej grze to właśnie zawodnicy z Gostynia z rezultatem 1187 kręgli sięgnęli po tytuł mistrzowski. Na podium stanęły więc pary: Dutkiewicz/Kamiński, Bonk/Grędziak oraz Śliwiński/Zając. Indywidualnie najlepszy wyniki uzyskali: Włodzimierz Dutkiewicz (609), Jarosław Bonk (598), Leszek Torka (594), Jakub Osiewicz (589) i Zbigniew Jegła (587). Trójce z nich (Torka, Osiewicz, Jegła) zabrakło mocniejszego wsparcia ze strony partnerów by walczyć o medale, chociaż Jegła z Jarkiem Maćkowiakiem („Czarna Kula”) przez długi czas byli blisko „brązu”, kończąc jednak zawody na 4 miejscu.
Dwie pary męskie „Polonii” Leszno zakończyły start na dość odległych miejscach. 14 lokatę z wynikiem 1055 zajęli Tomasz Ryński i Mikołaj Piosik a na pozycji 17 z dorobkiem 1030 kręgli Maciej Chudy i Patryk Wawrzyniak.

Niedzielna rywalizacja mikstów jak to zwykle bywa w konkurencjach szybkich i rozgrywanych według zasady play-off, przyniosła kilka niespodziewanych rozstrzygnięć.
W tego typu zawodach jak sprinty czy miksty element szczęścia i odporności psychicznej – zwłaszcza przy rzutach zwycięstwa ma niebagatelne znaczenie.
W konkurencji mikstów złoty medal wywalczył duet Barbara Danek i Zbigniew Jegła. Zawodnicy „Czarnej Kuli” Poznań w pojedynku o złoty medal pokonali 2:0 duet „Alfy-Vector” Bogusława Ułasewicz i Maciej Kląskała. W meczu o miejsce trzecie spotkały się dwa duety małżeńskie. Joanna i Jarosław Bonk (Tarnowo Podgórne) pokonali 2:0 Annę i Tadeusza Śliwińskich z „Pilicy” Tomaszów Mazowiecki. Moim zdaniem pojedynek o trzecie miejsce to zbędna gra i niepotrzebny dodatkowych stres dla zawodników pokonanych w grach półfinałowych, no ale taki był regulamin Mistrzostw.
Miksty z udziałem zawodników „Polonii” Leszno tym razem bez dorobku medalowego. Kinga Konopa i Patryk Wawrzyniak w pierwszej rundzie po rzutach zwycięstwa wyeliminowali duet Izabela Torka i Jarosław Maćkowiak a w drugiej rundzie także po rzutach zwycięstwa ulegli późniejszym złotym medalistom, czyli Basi Danek i Zbyszkowi Jegle. Joanna Neczyńska z Jakubem Osiewiczem ze „Startu” Gostyń najpierw pokonali 2:0 „polonistów” z Łazisk (Dorota Wyrchowy i Grzegorz Sonntag) by ulec w kolejnym pojedynku po rzutach zwycięstwa „srebrnemu” duetowi „Alfy” Bogusława Ułasewicz i Maciej Kląskała. Na pierwszej rundzie zakończyły swój start mikst „Polonii”: Jolanta Jaś i Mikołaj Piosik po porażce 0:2 z Agatą Banaszak i Krzysztofem Kamińskim oraz mikst leszczyńsko-gostyński Lidia Rossa i Włodzimierz Dutkiewicz wyeliminowany 2:0 przez Ewę Iwicką i Bogusława Dobkowicza.

Udostępnij
www.kregle.net, 13.12.2006 r., Irek Kaczmarek

www.kregle.net, 13.12.2006 r., Irek Kaczmarek