Ogolna 15 czerwca 2022

Największa opozycyjna partia w Szwecji domaga się zmian w prawie hazardowym

autor: Mateusz Mazur
Umiarkowana Partia Koalicyjna jest zdania, że proces regulacji szwedzkiego rynku pod wieloma względami nie przebiegał tak jak powinien. W związku z tym partia proponuje kilka zmian w ustawie hazardowej, które zakładają między innymi zniesienie limitów bonusów, które mogą przyznawać swoim klientom operatorzy, a także prywatyzację szwedzkiego monopolisty - Svenska Spel. 

Rynek wymaga jasnych reguł

Biorąc pod uwagę fakt, że “Umiarkowani” są obecnie największą partią opozycyjną, przedstawione przez partię propozycje zmian mogą być zwiastunem tego, jak w przyszłości może wyglądać szwedzka polityka dotycząca branży gier.

Umiarkowana Partia Koalicyjna jasno podkreśla, że jest zwolennikiem uregulowania branży rozrywkowej, ale przyznaje, że przy otwarciu szwedzkiego rynku w styczniu 2019 roku, nie wszystko przebiegło tak jak powinno. “Umiarkowani” przyjęli co prawda wiele zapisów z zadowoleniem. Między innymi ten o wymogu licencyjnym dla dostawców oprogramowania B2B. Partia zaznacza jednak, że chce pójść ze zmianami nieco dalej niż obecny rząd.

Za konieczny “Umiarkowani” uznali przegląd zdolności rządu do zmiany zasad obowiązujących operatorów poprzez regulacje, które nie musiałyby być przedmiotem głosowania w Riksdagu.

– Rynek wymaga długoterminowych zasad i jasnych reguł gry, a nie decyzji przypominających szybkie rzuty kostką do gry. Dlatego należy dokonać przeglądu możliwości regulacyjnych rządu – utrzymuje partia.

Zniesienie ograniczeń dotyczących bonusów

Umiarkowana Partia Koalicyjna jest zwolennikiem zniesienia ograniczeń dotyczących przyznawania bonusów. Obecnie mogą być one przyznawane klientom tylko jeden raz, po zarejestrowaniu się. Rząd co prawda zrobił wyjątek dla loterii charytatywnych, ale “Umiarkowani” uważają, że zasady powinny zostać poluzowane dla wszystkich.

– Ułatwiłoby to firmom zatrzymanie klientów na licencjonowanym rynku i utrzymywanie długotrwałych relacji z graczami, co wpłynie na zwiększenie stopnia ochrony konsumentów – dodaje partia.

Podkreślono ponadto potrzebę podziału i prywatyzacji państwowego operatora loterii Svenska Spel. Wniosek ten jest popierany również przez szwedzkich demokratów, co sprawia, że dwie główne partie opozycyjne w kraju wspólnie wezwały do zmiany polityki.

“Umiarkowani” odrzucają jednocześnie pomysł dotyczący wymogu “dostosowanego umiaru” we wszystkich działaniach marketingowych firm reprezentujących sektor rozrywkowy… Partia uważa, że jest na to zbyt wcześnie i na dłuższą metę zaszkodziłoby to rozwojowi rynku regulowanego.

Poparto również reformy zaproponowane w raporcie Gunnara Larssona, dyrektora generalnego Szwedzkiej Izby Handlowej. Raport zawierał szereg zaleceń mających na celu ograniczenie ustawiania meczów i gry bez licencji, a także zmianę podejścia do operatorów zagranicznych.