Ogolna 19 maja 2022

Ożywienie szwedzkiej branży rozrywkowej

autor: Mateusz Mazur
Popandemiczne ożywienie w szwedzkiej branży bukmacherskiej i rozrywkowej dało o sobie znać w pierwszym kwartale 2022 roku. Łączne przychody z tego sektora wyniosły w tym okresie 6.2 mln euro. 

Spadek przychodów kasyn

Zgodnie ze wstępnymi wynikami opublikowanymi przez Spelinkespektionen, przychody 66 szwedzkich licencjonowanych operatorów zakładów sportowych oraz kasyn wzrosły w I kwartale 2022 roku o 6% w stosunku do analogicznego okresu w roku ubiegłym.

Pomimo że przychody z zakładów sportowych były bardzo zbliżone do tych, które odnotowano w IV kwartale 2021 roku, możemy mówić o kontynuacji ubiegłorocznego trendu, kiedy to łączne przychody na przestrzeni 12 miesięcy wyniosły 375.9 mln euro.

Przychody z loterii państwowych i gier na automatach spadły jednak aż o 12.5% w porównaniu z ostatnim kwartałem minionego roku, zaliczając spadek z 1.6 mln euro do 1.14 mln euro. Podobnie było w przypadku wspieranego przez państwo operatora kasyn Casino Cosmopol, który odnotował 28-procentowy spadek przychodów z 13.7 mln euro do 9.8 mln euro.

Ożywienie

Mimo wszystko wciąż możemy mówić o znacznym ożywieniu w przypadku gier wspieranych przez państwo, które w I kwartale 2021 roku z powodu ograniczeń wynikających z pandemii COVID-19 wygenerowały zerowe przychody.

Znaczny wzrost odnotowały kasyna stacjonarne, których przychody wzrosły z 470 000 euro do 3.7 mln euro w I kwartale. Niemniej jednak oznacza to także 37-procentowy spadek w porównaniu z IV kwartałem 2021 roku.

Przychody z tytułu loterii krajowych, w porównaniu z ostatnim kwartałem 2021 roku spadły o 3% i wyniosły 83.7 mln euro. Jeśli jednak zestawimy je z przychodami z pierwszego kwartału ubiegłego roku, to utrzymują się one na względnie stabilnym poziomie. Przychody we wspomnianym okresie wyniosły bowiem 82.4 mln euro.

Dodaj komentarz