Ogolna 27 stycznia 2020

Rodzina Coates zapłaciła największy podatek w Wielkiej Brytanii

Największym podatnikiem w Wielkiej Brytanii w latach 2018-2019 została rodzina Coates, do której należy jedna z najbardziej popularnych firm bukmacherskiej na świecie – BET 365. Założyciele bukmacherskiego giganta zapłacili za ten okres podatki w wysokości 276 mln GBP (327,9 mln EUR / 361,3 mln $). 

Rodzina Coates, w skład której weszli Denise i John Coates, oraz prezes firmy Peter, wyprzedzili założyciela “JD Sports” Stephena Rubina i jego rodzinę na czele listy podatkowej Sunday Times. Całkowite bogactwo rodziny Coates wyceniono w tym samym zestawieniu na 6,86 mld £.

Według szacunków gazety ich wkład w finanse publiczne był prawie dwukrotnie większy, niż wcześniej wspomnianej rodziny Rubin, która odprowadziła do budżetu państwa za ten okres 143,9 miliona funtów. Dziennikarze publikujący ranking pokusili się o ciekawe porównanie, w którym pokazali, że tak duże pieniądze z samych podatków wystarczyłyby na zapłacenie 11 324 pensji dla wykwalifikowanych nauczycieli.

Denise Coates została opisana jako najbardziej imponująca kobieta w kraju. Pani Coates za poprzedni rok otrzymała wynagrodzenie w wysokości 276,6 miliona funtów. W związku z tym prawdopodobnie zapłaci podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie społeczne w wysokości około 130 milionów funtów. Dalszą składową tak dużej kwoty jest 113,2 miliona funtów, które bukmacher zapłaci w podatkach od osób prawnych i od wynagrodzeń, a dalsze 32,8 miliona funtów podatku zostało wypłacone z tytułu dywidend.

Z kolei “The Times” napisał, że ogromną kwotę BET 365 przeznaczył również na cele charytatywne: – W ciągu ostatnich dwóch lat Bet365 przekazała 160 milionów funtów na rzecz Denise Coates Foundation, organizacji charytatywnej prowadzonej przez rodzinę hazardowych magnatów. 

Dziennikarze zauważają również, że nawet tak duża kwota nie sprawi, że ludzie będą bardziej przychylniej spoglądali na rodzinę Coates. Opinia publiczna jest raczej zdania, że właściciele BET 365 stają się coraz bardziej bogaci dzięki bezbronnym i uzależnionym od hazardu graczom.