Ogolna 15 grudnia 2020

EGR Power 50 – 2020. Awans firm działających w Polsce

Od ponad 17 lat EGR publikuje coroczne podsumowanie globalnego rynku gier hazardowych online, w którym znajduje się lista najpotężniejszych graczy w branży. Tym razem w najlepszej 50 znalazły się aż cztery firmy, które znamy z polskiego rynku branży hazardowej. Co najważniejsze większość z nich zanotowała awans w rankingu o kilka pozycji. 

Wyjątkowy rok

Jak zwykle na ranking i miejsca danych firm w zestawieniu EGR wpłynęły fuzje i przejęcia na światowym rynku branży hazardowej. W tym roku zawahania były tak duże wśród czołowych firm, że pierwszy raz od ponad dekady zmienił się lider. Został nim Flutter Entertainment, który awansował z czwartej lokaty i zepchnął na drugie miejsce światowego hegemona firmę BET 365.

Oczywiście na wyniki w tym roku bardzo mocno wpłynęła również pandemia koronawirusa, która wywołała ogromny kryzys w branży. Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią na całym świecie przyniosły znaczące zmiany w zachowaniu konsumentów, ale także pobudziły zwiększoną czujność w zakresie “Bezpiecznej Gry”. Spowodowało to wprowadzenie ograniczeń reklamowych, czy limity depozytów dla graczy. A to nie wszystko, gdyż wpływ na wyniki miało również zamrożenie niemal wszystkich rozgrywek sportowych na około dwa miesiące miesiące w okresie od marca do drugiej połowy maja.

Na trendy rynkowe, a co za tym idzie na tegoroczną listę, wpłynął również dalszy wzrost sektora branży hazardowej w USA. Według American Gaming Association krajowe przychody z zakładów wzrosły o 31,5% w ciągu pierwszych siedmiu miesięcy 2020 r – porównując do roku poprzedniego. Z kolei przychody z gier online wzrosły o 254% w drugim kwartale. Oczywiście takie wyniki przełożyły się na ogromne awanse w rankingu firm działających w USA.

Awans STS-u

Awans aż o sześć pozycji jedynej polskiej firmy w zestawieniu EGR nie może dziwić. STS pomimo pandemii umocnił się na pozycji lidera na polskim rynku. Duża w tym zasługa produktu, który stworzył Mateusz Juroszek wraz ze swoim zespołem.

Kryzys związany z pandemią koronawirusa tylko uwidocznił zalety największego polskiego bukmachera, ponieważ ten potrafił sprawnie działać w nowych realiach. Biorąc pod uwagę polski rynek operator ten radził sobie najlepiej w trudnym okresie od marca do połowy maja, ponieważ posiada m.in. ciekawą ofertę na esport, czy Betgames, który zrobił w Polsce dużą furorę.

Nie można również zapomnieć, że STS nadal kontynuuje ekspansję na zagraniczne rynki. Od początku 2019 roku polska firma działa bowiem na takich rynkach jak: Wielka Brytania, Norwegia, Islandia, Słowenia, Luksemburg, Andora, San Marino, Łotwa, Malta, czy Gibraltar. Z początkiem roku możemy również spodziewać się kolejnego milowego kroku ze strony STS i wyjścia na nowe rynki (zapewne poza kontynent europejski).

Awans firm działających w Polsce

Przypomnijmy lokaty firm, które działają na naszym rynku.

12. Fortuna Entertainment Group (+2)

15. Betclic Everest Group (-)

21. STS Group (+6)

28. Superbet (+17)

Najwyżej w zestawieniu uplasowała się Fortuna Entertainment Group, która awansowała o dwie lokaty. W Polsce Fortuna jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych firm bukmacherskich, ponieważ działa tutaj od wielu lat. Nie jest jednak liderem, ponieważ jak już wspomnieliśmy to miejsce bezsprzecznie przypada firmie zarządzanej przez Mateusz Juroszka. Potwierdzaj to chociażby to chociażby informacja o obrotach wszystkich licencjonowanych operatorów w trzecim kwartale 2020 roku (retail+online).

Betclic Everest Group, który w rankingu EGR powtórzył miejsce z roku poprzedniego (15) licencję na polski rynek jako BEM otrzymał 26 września 2018 roku.

Pomimo tego, że Betclic jest liderem na rynkach w Portugalii czy Francji, w Polsce po swoim powrocie musi na nowo budować swoją pozycję. Apetyty właścicieli Betclic Everest Group na pewno były znacznie większe. Na ten moment firma konsumuje benefity związane z przewagą produktową i budowaniem rozpoznawalności i brandu w latach sprzed momentu ukończenia procesu licencyjnego w Polsce.

Najwyższy skok w rankingu, gdyż aż o 17 lokat zaliczył Superbet. Firma ta została założona w 2009 r. w Rumunii, jako jeden z operatorów zakładów bukmacherskich na dynamicznie rozwijającym się rynku branży bukmacherskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.

Od czasu założenia, firma Superbet rozwinęła swoją sieć do ponad 1200 punktów naziemnych na terenie całej Rumunii. A to nie wszystko, ponieważ oferuje swoje usługi zarówno w zakładach online, jak i branży kasynowej. W Polsce Superbet rozpoczął swoją działalność z liczbą 48 punktów stacjonarnych. Stale inwestując przy tym w rozwój w innowacyjność produktów i oferowanych usług. W drugiej połowie października 2019 roku Superbet otrzymał również licencję od polskiego Ministerstwa Finansów na urządzanie zakładów wzajemnych przez sieć Internet. Ważnym wydarzeniem dla całej grupy Superbet była również inwestycja ze strony amerykańskiego funduszu inwestycyjnego Blackstone.

Kryteria oceny

Jak zwykle EGR oceniając kierowało się standardowym szablonem. Tym samym firmy były oceniane na podstawie ich międzynarodowego zasięgu, strategii i wpływu na rynek. A także przywództwa w branży i wyników finansowych. W przypadku tych ostatnich kryteriów EGR Power 50 opiera się w dużej mierze na wyliczeniach firmy BDO, która jest jedną z największych na świecie w dziedzinie księgowości i doradztwa biznesowego w sektorze gier hazardowych.

Tak jak wyżej wspomnieliśmy, cieszy fakt, że w rankingu coraz bardziej umacnia się pozycja firm czy całych grup spółek, która legalnie funkcjonuje na polskim rynku hazardowym. Nie zapominajmy jednak, że na wyżej wymienionej liście są również podmioty, które obchodzą polską ustawę hazardową i świadczą usługi wbrew jej zapisom. Mowa tu m.in o takich podmiotach jak Betsson czy Kindred Group, które wybierają możliwość funkcjonowania w szarej strefie, rywalizując na nierównych zasadach z jakimi muszą mierzyć się polscy operatorzy. Tego typu postawy powinny być piętnowane nie tylko w Polsce, ale również w skali całej branży europejskiej i światowej.

Dodaj komentarz