Ogolna 8 marca 2023

Hazardowe Podsumowanie Lutego 2023 roku

Za nami najkrótszy miesiąc 2023 roku, w którym branża hazardowa nabrała już solidnego rozpędu. Przede wszystkim miesiąc ten zdominowały targi ICE, które ponownie odbyły się w Londynie w połowie lutego. Działo się na nich naprawdę sporo i właściwie można powiedzieć, że targi ożyły po tym jak w poprzednich latach zostały wyhamowane przez pandemię Covid-19. Oczywiście w lutym nie brakowało także innych istotnych wydarzeń, które dotyczył zarówno polskiej, jak i zagranicznej części rynku. Zapraszamy zatem do szczegółowego podsumowania lutego, w naszym comiesięcznym cyklu, którego partnerem jest firma Playtech.

Zmiany w Entain i Superbet

W lutym sporo działo się w Entain. W drugiej połowie miesiąca rezygnacje ze swoich stanowisk złożyli dwaj dyrektorzy niewykonawczy zarządu – Mark Gregory oraz Vicky Jarman. Zaledwie kilka dni później firma zaprezentowała następców Gregory’ego i Jarman. Do zarządu dołączyli bowiem Stella David i Rahul Welde. David, która do tej pory zasiadała w fotelu Starszego Niezależnego Dyrektora objęła stanowisko prezesa komitetu do spraw wynagrodzeń. Welde, który od ośmiu miesięcy piastował stanowisko niewykonawczego członka zarządu został natomiast mianowany członkiem komitetu do spraw wynagrodzeń oraz komitetu do spraw audytu.

Rahul Welde został mianowany członkiem komitetu do spraw wynagrodzeń oraz komitetu do spraw audytu Entain

Gigant branży hazardowej przedstawił także aktualizację handlową za 2022 rok. Wynika z niej, iż Entain odnotowało wzrost NGR o 12% w skali rok do roku.

Napięty grafik Entain raczej nie miał jednak wpływu na decyzję o ponownym opóźnieniu wejścia potentata branży zakładów na polski rynek. Należąca do grupy marka Bwin wystartować miała w naszym kraju w połowie lutego tego roku, jednak tak się nie stało. Na łamach Interplay informowaliśmy, że datę startu przesunięto na połowę marca, ale także ten termin nie zostanie spełniony.

Ważna zmiana zaszła także w zarządzie innego operatora, który, w przeciwieństwie do Bwin, jest już obecny na polskim rynku. Grupa Superbet zatrudniła Hansa-Holgera Albrechta, byłego dyrektora generalnego Deezer SA, jako nowego prezesa zarządu. Nominacja ta ma związek z faktem, że wspierana przez Blackstone Inc. firma prowadzi aktualnie przygotowania do złożenia pierwszej oferty publicznej (IPO). Albrecht zastąpi na stanowisku prezesa Sachę Dragica, który zachowa jednak miejsce w zarządzie.

Hans-Holger Albrecht nowym prezesem zarządu Superbet Group

Pracowity miesiąc Playtech i Catena Media

Luty okazał się kolejnym intensywnym miesiącem dla Catena Media, która w drugiej połowie ubiegłego roku weszła w okres sporych zmian. Na początku miesiąca Better Collective poinformowało o zakupie co najmniej 5% aktywów w Catena Media. Transakcja wyceniana jest na około 10 milionów dolarów i nie szczególnie zaskakująca, bowiem wcześniej w tym roku Catena zatrudniła Carnegie Investment Bank jako doradcę finansowego, który miał wspomóc grupę w sprzedaży swoich aktywów.

Sporą aktywnością ponownie wykazał się Playtech, który nawiązał szereg znaczących partnerstw. Chodzi tutaj między innymi o strategiczne partnerstwa z z Inside The Pocket oraz Gold Rush, ale także rozszerzenie współpracy z jednym z liderów branży zakładów sportowych – Paddy Power. W lutym zarząd Playtech podjął także decyzję o strategicznej inwestycji w wysokości 12,25 mln dolarów kanadyjskich w kasyno online i zakłady sportowe NorthStar Gaming w Ontario.

Super Group sprzedaje DGC, Clarion rozważy zmianę gospodarza targów ICE

Już niebawem targi ICE może czekać spora zmiana. Niewykluczone bowiem, że od 2025 roku wydarzenie odbywać będzie się w mieście innym niż Londyn. Na liście potencjalnych kandydatów Clarion Gaming znalazły się cztery miasta, które w latach 2025 – 2029 mogą gościć u siebie targi ICE. Są to: Barcelona, Londyn, Madryt i Paryż. Oficjalny komunikat dotyczący wyboru miasta – gospodarza powinien ukazać się w trzecim kwartale 2023 roku.

Organizator targów ICE podejmie decyzję o wyborze gospodarza wydarzenia w trzecim kwartale 2023 roku

Na sprzedaż niedawno pozyskanej firmy Digital Gaming Corporation zdecydowała się natomiast Super Group, czyli spółka macierzysta marki Betway. Super Group sfinalizowała zakup Digital Gaming Corporation w styczniu, a transakcja miała zwiększyć zasięg Super Group poprzez ekspansję na rynek amerykański. Gigant branży postanowił jednak zmienić swoje plany i sprzedał DGC nowicjuszowi – firmie Games Global

Problemy z regulacjami na brytyjskim i niemieckim rynku

Problematyczna ponownie okazała się kwestia niemieckich regulacji. Na celowniku Glücksspielbehörde (GGL) znalazł się w tym roku Lottoland, którego działalność w kraju naszych zachodnich sąsiadów została zablokowana, ze względu na możliwość wprowadzania w błąd konsumentów. Operator postanowił wstąpić na drogę sądową. Choć początkowo Sąd Administracyjny w Koblencji nie interweniował, odwołanie do sądu wyższej instancji przyniosło skutek w postaci zmiany decyzji i wydania rozporządzenia, iż blokada powinna zostać odwieszona. Sąd stwierdził, że nakaz był wyraźnie niezgodny z prawem.

Tradycyjnie już, kolejny miesiąc przyniósł nam kolejne zawirowania związane z publikacją Białej Księgi. Do zakończenia przeglądu brytyjskiej ustawy hazardowej ponownie wezwała UK Betting and Gaming Council (BGC). Przy okazji nominacji Lucy Frazer na nowego sekretarza stanu ds. kultury, mediów i sportu, Michael Dugher, dyrektor generalny BGC przypomniał, że znajdujemy się w krytycznym momencie dla brytyjskiej branży, a jak najszybsza publikacja Białej Księgi będzie kluczowa dla przyszłości całego sektora.

Skuteczna interwencja Interplay w sprawie złamania ustawy hazardowej

Interwencja Interplay w sprawie złamania ustawy hazardowej podczas meczu mistrzostw świata w piłce ręcznej przyniosła efekty. O całej sprawie pisaliśmy w drugiej połowie stycznia. Wówczas redakcja Interplay skontaktowała się również z odpowiednimi organami, by poinformować je o zaistniałej sytuacji. Najbardziej pokrzepiająca okazała się odpowiedź, którą otrzymaliśmy od Małopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego. Organ poinformował nas, że wszczyna postępowanie z urzędu.

Reprezentanci Czarnogóry podczas rozgrywanych w Polsce mistrzostw świata wystąpili w koszulkach z logo operatora, który nie posiada licencji na działalność w naszym kraju

Małopolski Urząd Celno-Skarbowy nie ma wiedzy o ubiorze piłkarzy Czarnogóry na Mistrzostwach Świata w Piłce Ręcznej. Przekazałam Pana informację i zostanie wykorzystana jak informacja sygnalisty o podejrzeniu złamania prawa. MUCS, podobnie jak inne organy adm. publicznej, wszczyna tego typu postępowania z urzędu. Oznacza to, że możemy wykorzystać informacje od Pana, jednak szczegóły ewentualnego postępowania są objęte tajemnicą skarbową – przekazała nam Magdalena Kobos z IAS w Krakowie.

eWinner kończy działalność, a polskie wyścigi konne święcą sukcesy

W lutym dostaliśmy także kolejny dowód na to, że nie każda firma jest w stanie poradzić sobie na polskim rynku zakładów sportowych. O zakończeniu działalności poinformował bowiem eWinner. Bukmacherowi nie udało się uzyskać oczekiwanej rentowności. Klienci operatora będą mogli wypłacać środki do 30 czerwca bieżącego roku, z kolei możliwość zawierania zakładów dostępna będzie do 31 marca.

eWinner poinformował swoich klientów o planowanym zakończeniu działalności

Po wieloletnich staraniach, organizator wyścigów konnych na Torze Służewiec – Totalizator Sportowy oraz Polski Klub Wyścigów Konnych mogli z dumą poinformować, iż sztandarowy polski wyścig, czyli Wielka Warszawska, uzyskał status gonitwy Listed. Luty był jednak wyjątkowym miesiącem dla polskich wyścigów konnych nie tylko z tego względu. Numer jeden polskich wyścigów konnych Szczepan Mazur zwyciężył w prestiżowej gonitwie – Qatar International Cup (zaliczanej do najwyższej światowej kategorii G1) podczas słynnego Amir Sword Festival.

Dodaj komentarz